Üste Alta
| 7/24
+90 (850) 622 40 03
TRIPS TÜRKİYE
English
Русский
Azerbaycan
TRY
EUR
$
USD
RUB
RUB
Kayıt

Teklif Sözleşmesi

Trips.com.tr Teklif Sözleşmesi

Trips.com.tr  web-site'mize hoş geldiniz. Site'mizde turizm, uçak seferleri, tarifeler, fiyatlar hakkında bilgi edinebilir, resmi rezervasyon ve bilet satın alma hizmetlerinden yararlanabilir, başka  amaçlar için değil, sadece turistik hizmet tedarikçileriyle iş ilişkileri kurabilirsiniz.

 

Terim ve Tanımlar

Teklif Sözleşme'de karşılaşılan terimler, şu anlamları ifade edecektir;

 • Trips.com.tr-site, web-site'dir.
 • "Bizim" ''biz", "bize" "YPC TURIZM" Ltd ye aittir.
 • "Siz", web-site ziyaretçileridir.
 • Anlaşma/Sözleşme-tüm şart ve kurallardır.
 • Yazılım-Y.

 

Sözleşme Konusu

Site'miz, sizlere turizm/seyahat konusunda bilgi sunmakta ve bizde veya acentelerimiz aracılığıyla  Sözleşmede belirtilen ve tarafınızdan tam şekilde yerine getirilmesi üstlenilen  şartları yerine getirmeniz koşuluyla resmi rezervasyon yapmanızı sağlar.

Lütfen, Sözleşmenin tüm şartlarını okuyunuz ve yenilikleri de takip ediniz (değişiklikler, tarafımızdan uyarı yapılmadan da uygulanabilir). Web-sitemiz'den yararlanmaya devam ederken düzeltmelerin yapıldığı Sözleşme şartlarındaki tüm değişiklikleri kabul etmiş olursunuz.

 

Trip.com.tr kullanma

İşbu Sözleşme'yi kabul ederken aşağıdaki bilgileri de onaylamış olursunuz;

 • 18 yaşınızı doldurmuşsunuz, tüm gerekli hak ve yetkilere sahipsiniz, işbu Sözleşme kapsamındaki tüm ilişkileri kurma kapasitesine sahip olduğunuzu onaylıyorsunuz,
 • Trip.com.tr Sözleşme şartlarına aykırı olmayan amaçlar doğrultusunda yararlanmayacaksınız.
 • Kendiniz ve üçüncü kişiler için meşru rezervasyon yapacaksınız (üçüncü kişilerce verilen, onları hukuki açıdan temsil yetkinizin olması durumunda),
 • Trips.com.tr'dan sadece meşru amaçlar için yararlanacaksınız,
 • Üçüncü kişiler için rezervasyon yaptırırken/bilet satın alırken onları Sözleşme şartları, rezervasyon, satın alma kuralları ve tarifeler konusunda bilgilendirmeyi üstleniyorsunuz,
 • Site'ye bilgi gönderirken, bunların doğruluğunu garantilemiş olursunuz,
 • Site'mizde hesap açtırırken, diğer kişiler dahil bunun kullanılmasından dolayı sorumluluk taşıyorsunuz,
 • Bilet satın alırken Trps.com.tr'e kartınızdan belli bir miktarın düşülmesi için yetki vermiş olursunız,
 • Site'deki bilgilere izinsiz erişim ve dolandırıcılık girişimlerinden dolayı yasamanın getirdiği sorumluluklar hakkında bilgi sahibi olduğunuzu onaylıyorsunuz,
 • Sitemiz aracılığı ile üçüncü kişilere keseceğiniz biletler veya vereceğiniz diğer hizmetler karşılığında  ödemeleri müşteri kartı ile yapılacaksa , art niyetli müşterilerin şirketimize vereceği zarardan sorumlu olacağınız konusunu hatırlatırız.
 • Site'mize, banka kartınızdan belli bir miktar paranın (uygun komisyon ücretiyle birlikte bilet fiyatı ve olası ücretler) düşülmesi için yetki vermiş oluyıorsunuz.

Web-site ve hizmetlerinden yararlanma için erişimi, Sözleşme şartlarının ihlali dahil her türlü gerekçesyle engelleme hakkına sahibiz.

 

Yasak Faaliyet

Web-site'deki tüm bilgiler (servisler, altyapı, fiyatlar, içerik vb.) bizim, işbirliği yaptığımız hizmet sunucu ve tedarikçilerin mülkiyetidir. Olası uçuş güzergahı belgeleri ile hizmet ve rezervasyon yapılan biletlerle ilgili bilgilerin fotokopisini çekebilirsiniz, bunların dışında sizlere herhangi bir hak tanınmamıştır.

Size uygulanan yasaklar,

 • sitedeki bilgileri üçüncü kişiler nezdinde yayma, değiştirme, yeniden oluşturma, yansıtma, yayınlama ve aktarma,
 • trips.com.tr'a ait herhangi bir bilginin yayılmasına izin verme;
 • türev çalışmalar oluşturma, bize ait bilgileri/hizmetleri, yazılımları başkalarına gönderme/satma,

Ayrıca Sözleşme şartlarını imzalarken aşağıdaki haklara sahip olmadığınızı onaylamış oluyorsunuz;

 • site'yi sahtekarlık, dolandırıcılık, talep bekleyişi gibi ticari amaçlar için kullanma,
 • bizden uygun izin almadan robot veya otomatikleştirilmiş programlar yardımıyla site bilgilerinin kopyalanması, ziyaret edilmesi ve izlenmesi gibi işlemler yapma,
 • bizden uygun işlemlerin yapılması için yazılı izin almadan site'mizin aşırı yüklenmesine yol açabilecek "Frame" ve diğer işlemler yapma,

 

Siteye gönderilen mesaj ve yorumlar

e-posta yoluyla yollanan her türlü mesaj veya Trips.com.tr sitesi sayfalarına gelen yorumlar, herkesin erişebileceği şekilde yerleştirlebilir.   

Bizim bu hususla ilgili haklarımız;

Tarafınızdan yollanan mesajların muhafaza edilmesi, kopyalanması, yeniden oluşturulması, kitle iletişim araçlarında yayınlanması ve diğer işlemler. Mesajlarınızı site'mize yerleştirrirken mesaj metinlerinin özel bilgi olmadığını ve bizim ortaklarımız dahil diğer kullanıcılar tarafından da görülebileceğini kabul etmiş oluyorsunuz. Yorum ve diğer mesajları, sizi uyarmadan yayınlamama ve kaldırma kararı alma konusunda serbestiz.

Mesaj metinleriyle ilgili tüm sorumluluğu üstlenmekle birlikte site'ye yasalara ters düşen (telif hakkı, patent, medeni ve diğer haklar) reklam, ticari konulu, yasadışı, yüz kızartıcı, pornografik ve diğer benzer içerikli mesajlar yerleştirmenin yasak olduğunu kabullenmiş oluyorsunuz.

Şartların ihlali durumunda meydana gelebilecek her türlü sonuç ve zararlardan dolayı yasamaya uygun olarak sorumluluk taşıyorsunuz.

 

Rezervasyon iadesi/iptali

Rezervasyonun yapılmasını takip eden 12 saatlik süre içerisinde tarafınızdan ödeme yapılmaması durumunda ödenmemiş olan rezervasyonun iptali, otomatik rejimde gerçekleşir.  Uçak bileti rezervasyonunun otomatik rejimde iptali için herhangi bir cezai yaptırım söz konusu değildir.

Seçtiğiniz tarifenin uygulama/kısıtlamaya ilişkin kurallarında belirtilen şartlara uygun olarak bilet değiştirme/iade işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kurallar siparişi düzenlediğiniz andan biletin kesilmesine dek sizin için geçerli olacaktır. Uçak biletini iade etmek ve değiştirmek için  info@trips.com.tr e-posta adresimize uygun sorgulama hazırlayarak yollamanız gerekir. Değiştirme/iade servisi için havayolları şirketinin cezai yaptırımları (bilet fiyatının %20 ila %70'i arasında) ile birlikte her bir bilet için 20 TL tutarında ekstra ücret alma hakkına sahip olduğumuzu lütfen dikkate alın.

 

Kullanılmayan uçak bileti paraları, transfer tarihini takip eden 1 ay zarfında kartınıza yatmış olacak. Satın alınan bilet için ödenen komisyon ücreti iade edilmez.

Uçak biletinin zorunlu (havayolları şirketinin suçu yüzünden) iadesi/değiştirilmesi durumunda servis ücreti alınmaz. Uçak biletinin geçerli bir nedenle (hastalık, hastaneye kaldırılma, yolcunun veya yakın akrabasının ölmesi) iadesi/değiştirilmesi durumunda, bu hususları kanıtlayıcı belge ibraz edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda cezai yaptırımlarla ilgili karar alma yetkisi, havayolları şirketine ait olur. Düşük fiyatla (uygulama kurallarında belirtilen kısıtlamalarla) ve iadesiz olarak alınan uçak biletleri iade edilemez/değiştirilemez, bunların parası tazmin edilemez.

Uçağın kalkış saatine en geç 180 dakika kala web-site üzerinden rezervasyon yaptırabileceğiniz gibi bilet de kestirebilirsiniz.  

 

Sorumluluktan Muaf Tutulma

Hizmetlerimiz (mevcut olup olmadığı) ve fiyatlar (uçak bileti fiyatı ve diğer hizmetler) ile ilgili site'mize yerleştirilen her türlü bilgi net olmayabilir. Trips.com.tr, sunulan bilgilerin doğruluğunu garanti etmemekte ve mal ve hizmetlerle ilgili olası hata ve eksik bilgilerle ilgili sorumluluk kabul etmemektedir. Trips.com.tr, fiyatlardaki veya rezervasyon bekleyen mallardaki hataları düzeltme hakkına sahiptir. Biz, bu gibi durumlarda müşterilerimize düzeltme yapılan fiyatlarla ilgili beklentilerinden vazgeçmelerini veya hiçbir zarara uğramadan (hiçbir para cezası uygulanmadan) mevcut rezervasyonu iptal ettirmelerini tavsiye ederiz.     

Site’ye, kendi hizmetlerini yerleştiren, ancak bizim  acentemiz (elemanımız) olmayan tedarikçiler, kendi faaliyetlerinden dolayı bağımsız şekilde sorumluluk taşılar. Trips.com.tr, onların faaliyetlerini herhangi bir şekilde garanti etmeyeceği gibi hiçbir sorumluluk da üstlenmez.

 

Aşağıdaki bilgilere dikkat ediniz;

 • Site’miz, kendi hizmetini öneren bağımsız birimlerin hareketlerinden (unutma, garanti, hakkın çiğnenmesi, hata, vücuda dokundurulan hasar, ölüm, suç yüzünden girilen masraflar) dolayı hiçbir sorumluluk taşımaz,
 • Bazı havaalanları, uçuş ücreti kapsamına girmeyen nakit ücret tahsil edebilir,
 • Web-site, düzenleme yetkimiz olmayan işlemlerden dolayı sorumluluk taşımaz. Biz, aşağıdaki durumlarda bilet ücretiyle ilgili tazminat ödemiyoruz; uçuşun iptal edilmesi veya gecikmesi, çok defalı rezervasyon, uçuş rotasının değiştirilmesi, grev ve hükümet/yönetimin diğer karar ve uygulamaları,
 • Trips.com.tr sitesi'nin kullanılması sırasında meydana gelen (erişimin gerçekleşmemesi, virüs, gecikmeli erişim vb.) kayıplardan dolayı herhangi bir sorumluluk taşımayız, bu kural hatta olası kayıplar hakkında bilgi verilen durumları da kapsar. Site'miz veya tedarikçilerimiz, kayıplardan dolayı kendilerini suçlu saysalar bile, tazminat bedeli hizmet için ödenen toplam miktardan fazla olamaz (100 ABD Doları veya buna eşdeğer ölçüde ilgili para birimi).

Sözleşme'de belirtilen sorumluluğun kısıtlı olması, site’mizin ve işbirliği yaptığımız tedarikçilerimizin yararınadır.

Tedarikçi için Belirlenen Şartlar ve Yetkileri

Trips.com.tr’ın rezervasyon ve hizmet bilgilerini içeren aşağıdaki bilgileri dikkatle okumanızı tavsiye ederiz;

Sözleşme'yi imzalarken, işbirliği yapacağınız Tedarikçi için belirlenen şartları kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Ayrıca aşağıdaki sorumlulukları üstlenmiş oluyorsunuz;

 1. Bilet alım işleminin gerçekleşmesi için tüm kural ve şartları yerine getirme. Seçtiğiniz tarifenin mevcut olup olmadığına ve uygulanması kurallarına dair bilgileri dikkatle incelemeniz gerekir. 
 2. Hizmetten yararlanana dek iddialardan vazgeçmeyi (bunu üçüncü kişilerin istemesi durumunda) onaylama veya belli bir faaliyete katılım;

Tarafınızdan tedarikçi şartlarının herhangi bir şekilde ihmali durumunun, tarafınızdan sunulan hizmet veya rezervasyonun iptali için gerekçe teşkil edeceğini kabul ediyorsunuz. Bu durumda rezervasyon için size ödenen para miktarını kaybedebilirsiniz veya bu tür ihmalin yol açtığı zararı karşılamak için düşüleceğini kabul ediyorsunuz.

 

Yazılım

Web-site'de indirilebilen yazılım (Y) (HTML kodlar ve ActiveXontrol dahil), web-site’nin mülkiyeti olup telif hakları ve Trips.com.tr ile Tedarikçinin imzaladığı uluslararası sözleşme şartları ile korunmaktadır. Telif haklarının ihlaline yol açan kopyalama, yayılma ve diğer hareketler, yasal yaptırımlar uygulanması ve aleyhinize adli makamlar nezdinde dava açılmasıyla sonuçlanabilir.

Yazılımın herhangi bir şekilde kullanılması, sözleşme şartları gereğince korunur. Uygun anlaşmaya varılmadan şartları kendiniz belirleyemezsiniz.

İndirilmesine izin verilen, ancak Lisans Sözleşmesi olmayan Yazılım,  sadece site’yi görmeniz ve yararlanmanız için size kısıtlı ve kişisel kullanım amaçlı fırsat sağlayabilir, başka amaçlar için sunulmaz. Yazılım, sadece Lisans Sözleşmesi şartları çerçevesinde teminata dahildir.     

 

Ticaret Nişanları ve Telif Hakları

Tüm haklar korunmaktadır. Site bilgileri ©2015 Trips.com.tr’a aittir. Burada anılan diğer logotipler sahibinin ticaret markasıdır. Trips.com.tr, markası ile kayıtlı olmayan diğer taraflarla (Trpis.com.tr adına olmayan) birlikte faaliyeti sonucunda sitelerin dolmasından dolayı hiçbir sorumluluk taşımaz.

Markamızla ilgili olduğunu düşündüğünüz  tüm ihlal durumları konusunda sahip olduğunuz bilgileri lütfen, info@trips.com.tr e-posta adresimize gönderin.

 

Telif Hakkının İhlali

Tarafımızdan yayınlanan bilgi içeriğinin size ait olduğunu dürüstçe beyan ederek telif haklarınızın ihlal edildiğine dair site'mize bilgi iletmek istiyorsanız, bu konuda bizi uyarmanızı rica ederiz. Sizin, ya da site temsilcinizin, içeriği aşağıda yazılı mesaj yollamanız gerekir;

 • Telefon numaranız ve e-posta adresiniz dahil sizinle irtibat kurulabilecek iletişim bilgileriniz,
 • Telif hakkı size ait olan, ancak bizim tarafımızdan ihlal edilen içeriklerin doğru ve net tanımı,
 • Telif haklarının ihlalini doğrulayan dayanak belgesi,
 • Mesaj içeriğinin doğru olduğunu (yalan bilgi vermekle ilgili sorumluluğun farkında olarak), kendinizin ise ihlal edilen istisnai hak sahibi kişi adına hareket etme yetkisine sahip olduğunuzu gösterir  belge,
 • Belge (onay belgesi)
 • Site'miz tarafından ihlal edildiği tahmin edilen istisnai hak sahibi adına hareket etme yetkisine sahip kişinin imzası.

Yukarıda yazılı tüm bilgileri info@trips.com.tr e-posta adresimize yollayabilir veya bizim irtibat adresimize posta yoluyla gönderebilirsiniz (alıcı kısmına “YPC TURIZM” LTD yazınız)

Adresimiz:

 

Mesajınız, en kısa zamanda incelenecek ve cevaplandırılacaktır. Bu tür bir beyanda bulunmadan önce (istisnai hakların ihlali durumu) hukukçunuz ile danışmanızı tavsiye ederiz. Yanlış beyanın, sizin sorumlu tutulabileceğiniz derecede zarara yol açabileceğini unutmayınız.

 

Dönüştürülebilir döviz

Siteye yerleştirilen tüm döviz kurları tavsiye nitelikli olup fiili bir hükmü bulunmamaktadır. Döviz kurlarındaki fark ve yanlışlıklar, değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Döviz kuru her gün yenileniyor, ancak daha doğru bilgi için bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz. Döviz kuru hakkındaki bilgiler, sırf bilgilendirme amaçlı olup ticari amaçlar dahil diğer amaçlar için baz alınması yasaktır.  

 

Gerçekleşen işlemle ilgili komisyon ücreti

Uluslararası işlemler yapılırken bazı banka kartlarından komisyon ücreti düşülür. Ayrıca Azerbaycan hudutları dışında bu tür işlem yapılırken döviz dönüştürme işlemi için de belli bir para miktarı kesintisi yapılabilir. Dolayısıyla makbuzda uçak bileti veya rezervasyon servis ücretinden farklı bir miktar göreceksiniz.

Döviz kuru, komisyon ücretiyle birlikte ödeme işleminin gerçekleştiği an ve gün itibariyle banka tarafından belirlenir.

 

Otomatik döviz dönüştürme veya komisyon ücreti tahsili ile ilgili sorularınız olursa, lütfen bizimle irtibata geçin.

 

Genel

Trips.com.tr, Türkiye’de mukim tüzel kişi tarafından yönetilir. Sözleşme'nin tüm şartları, Türkiye Cumhuriyeti yasaması gereğince düzenlenir ve web-site’nin Sözleşme şart ve hükümlerine aykırı şekilde kullanılması yasalara aykırı durum olarak sayılacaktır.

Sözleşme'nin tüm kural/durum/şartları sizinleTrips.com.tr web-site arasındaki ilişkileri düzenler. Sözleşme maddeleriyle ilgili anlaşmazlıkların (yasal çerçevede) meydana gelmesi durumunda dava talebinde bulunmak için uygun gerekçenin oluştuğu tarihi  takip eden 2 yıl içerisinde dava açma şartını kabul ediyorsunuz.  Bunun aksi olan durumlarda dava talebinin zamanaşımına uğramış olması gerekçesiyle  dava talebinde bulunma hakkından imtina etmiş oluyorsunuz.  Sözleşme'nin herhangi bir kısmının geçerliliğini kaybetmesi durumunda Sözleşme bir bütün olarak belirlenmiş olan süreye kadar geçerliliğini koruyacaktır.  

Sözleşme'nin basılı versiyonu veya e-yazı hali, Sözleşme şartlarına/durumlarına dayanılarak tüm kavuşturma/idari süreçlerde olduğu gibi basılı olarak hazırlanan ve muhafaza edilen diğer defterler de kabul edilmelidir.

Tüm haklar saklıdır.  

 

Site'de sizin hakkınızdaki hangi bilgiler depolanıp muhafaza ediliyor?

Site'mize yerleştirdiğiniz veya bir başka şekilde ilettiğiniz her türlü bilgi, sizin bir sonraki kimlik doğrulama işleminiz yapılana dek muhafaza edilecektir. Bu bilgiler sizin kimlik ve irtibat bilgilerinizi içermektedir.  Ödeme bilgileriniz (banka kartı, hesaplarınız) dahil tüm diğer bilgileriniz satın alma işlemini gerçekleştirmenizin ardından derhal silinecektir

Diğer kaynaklardan temin edilen tüm bilgiler (şubelerinizden, kenar kişilerden, ortaklardan) sizin hesabınıza eklenebilir.

Bu kategori bilgiler aşağıdaki kapsamaktadır:

Demografik bilgiler, satın alma tarihçesi, irtibat bilgilerinizin yenilenmesi vb.

Sizin kişisel bilgilerinizin işlenmesi, Türkiye Cumhuriyeti “Kişisel Bilgiler Hakkında” Kanunu'na uygun olarak düzenlenir ve Trips.com.tr sitesi materyallerine erişimin sağlanması için gereklidir.

 

Web-site teknolojisi (“çerez” ve diğerleri)

Web-site, ortak amaçlara ulaşmak için cookie-çerez  (veri dosyaları) kullanıyor. Tarayıcınızın tanınması ve ayarların korunması (site'yi ziyaretinizde yenilenmiş). Dolayısıyla sizin şifreniz dahil kişisel bilgileriniz  hakkında bilgi muhafaza edilebilir. Bu da site'yi ziyaretinizi kolaylaştırabilir (hesabınıza giriş adımını atlayarak). Hakkınızdaki tüm bilgilerin şifreleneceğini ve diğer kişilerin girişinin yasaklanacağını belirtmek istiyoruz. Bu durumda çerezler gizli bilgiler içermeyecektir.

Tarayıcınızı çerezlerin kabulü açısından kısıtlama/kapatma rejimine ayarlamak istiyorsanız, araç çubuğundaki "Yardım" menüsüne girerek tüm gerekli işlemleri yapınız. Site'mizden gelen çerezlerin kabulünden imtina edilmesi durumunda Trips.com.tr'ın malzemelerinin büyük çoğunluğundan yararlanma şansınızın olmayacağını hatırlatmak istiyoruz.

 

Bizimle nasıl irtibat kurulur?

Site'nin iş/hizmetleriyle ilgili herhangi bir sorunuz olması durumunda bunu info@trips.com.tr e-posta adresimize gönderiniz veya +90 850 622 4003 -  no'lu telefondan bizimle irtibat kurunuz.

Adresimiz:

 

Müşteri ile Trips.com.tr arasında imzalanan Teklif Sözleşme şartlarını okudum, onaylıyor ve yerine getirmeyi kabul ediyorum.