Üste Alta
| 7/24
+90 (850) 622 40 03
TRIPS TÜRKİYE
English
Русский
Azerbaycan
TRY
EUR
$
USD
RUB
RUB
Kayıt

Sorular ve cevaplar

Sıkça sorulan sorular
1. Yurtdışına uçuş yapmak için neler gerekir?    
 • Yolcu kayıt yaptırırken üzerinde kimliği, geçerli bir vizeyle pasaportunun olması gerekir. Birleşik Devletler Topluluğu'na  üye ülkelerin bir kısmı vize uygulamamaktadır. Daha detaylı bilgi için ilgili ülke konsoloslukları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Dönüş tarihi,  belge ve vize geçerlilik süresini aşmamalıdır.     
 • Ayrıca şu husus çok önemli; bazı ülke konsoloslukları, bu sürenin ülkeye giriş tarihi esas alınarak altı aydan fazla olmasını istemektedirler.
 • Yolcunun, aktarmalı uçuş yapmayı planlaması halinde, transit vizesinin olması gerekir.
 • Çocuklarla beraber uçuş yapılması durumunda herkeste pasaport olması gerekir. Bazı kontrol hizmetleri, çocukla (14 yaşını doldurmamış çocuklar için) akrabalık bağlarını gösteren belge ibraz edilmesini ister. Bu yüzden reşit olmayan çocukla akrabalık bağını gösteren çocuk doğum belgesi veya herhangi bir başka belgeyi yanınınzda bulundurmanız çok önemli.
 • Çocuğun refakatçi olmadan uçması durumunda, yurtdışına uçuşuna izin verildiğine dair noter onaylı muvafakatname ibraz edilmesi şart.
 • Yolcunun, yurtdışına evcil hayvan götürmek istemesi durumunda, bunun için özel konteyner, veteriner belgeleri ve izin belgesinin olması gerekir (safkan hayvanlar için). Ayrıca her bir kg diri ağırlık için ödeme yapılması gerekir.

 • Hamile kadınların uçuşu için her bir havayolu şiketi özel kurallar uygulamaktadır. Hizmetinden yararlanmak istediğiniz havayolları şirketi temsilciliğinde bu kurallar hakkında bilgi edinmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Bazı durumlarda 30 haftalık hamile olan kadınların uçuşuna izin verilmektedir. Hamilelik süresini ispatlayabilmesi için yolcunun, hamilelik kartı ve doktor raporu ibraz etmesi gerekir. Ayrıca hamile kadından,  uçuş sırasında olumsuz durumların meydana gelme olasılığını kabullendiğine dair sorumluluk üstlenme belgesi imzalaması da istenebilir.
2. Tarife uygulama kuralları hakkında bilgi alabilir miyim?
 • Biletleri satın alma/iade etme/değiştirme şartları, tarife uygulama kurallarına göre belirlenir. Her bir bilet için bu kurallar faklıdır ve süre, sürşarj yapma zorunluluğu, cezai yaptırım ve diğer hususları uygulama şartlarını kapsar. Bu şartları rezervasyon yapma veya detaylar sayfasında bilet satın alana dek/aldıktan sonra iyice incelemek gerekir. Bilinmesi gereken şartlardan biri de havayolları şirketinin, yolcuları uyarmadan bu kurallarda değişikilik yapma hakkına haiz olmasıdır.
3. Koltuk sayısı ve servis sınıfı nasıl belirtilebilir?
 • Verilerin yazılı olduğu arama sayfasında yolcu, gerekli sayıda koltuk sayısı ve uçuş sınıfı seçebilir. Seçim yaparken uçuş tarihine az bir zaman kala düşük fiyatlı rezervasyonların az olduğunu dikkate almak gerekir.
4. Uçak bileti alırken (rezervasyon yaptırırken) yolculara ne gibi kısıtlamalar uygulanır?

Yolcu,  reşit olmayan, işitme/görme engelli veya hamile kadın ise, bu durumda onlar için biletler havayolları şirketi temsilciliğinden veya bizim ofisimizden temin edilebilir (rezervasyon yapılabilir).  Bu durumda daha ayrıntılı bilgi için danışma servisine başvurulabilir.

 • 2 yaşını doldurmamış bebeklere ayrı bir (koltuksuz da ola bilir) koltuk için bilet alınabilir.
5. Reşit olmayan refakatsiz çocuk yolcu için uygulanan prosedürler nelerdir?
 • 5 yaşını doldurmuş olan çocuklar hem aktarmalı, hem de direkt uçuşlar olarak gidiş dönüş yapabilecek şekilde yurtdışına refakatsiz uçabilirler. Ancak bununla ilgili şartların taşıyıcıdan taşıyıcıya değişmesini esas alarak yine de ilgili havayolları şirketleri kurallarına ilişkin bilgi edinmenizde fayda vardır.
 • 5 yaşından küçük çocuklar yalnızca yaşlı refakatçi veya 15 yaşını doldurmuş olan genç birisi ile sınırı geçebilirler.
 • Çocuğa refakat etmenin imkansız olduğu durumlarda, havayolları şirketinin özel hizmetlerinden yararlanılabilir. Bu hususla ilgili daha detaylı bilgi edinmeniz için ofisimiz veya havayolları şirketine başvurabilirsiniz.
6. Çocuklar için indirim söz konusu mu?

Çocuk için indirim yapılabilir. Bazı havayolları şirketleri çocuklara yaşına bağlı olarak %50 kadar indirim uyguluyor. Şu hususa dikkat çekmek istiyoruz; çocuk için bilet alırken 2 yaştan küçük olduğunu göstermişsiniz, ancak uçuş anı itibariyle çocuk 2 yaşını doldurmuş olursa, bilet geçersiz sayılacaktır. Bu kural, 12 yaşa kadar çocuklar için de geçerlidir.

7. Yolcu, bilet için ödemeyi bir başkasına ait kartla yapabilir mi?

Evet, bu mümkündür. Ancak bazı durumlarda (pasaport ve kart bilgileri birbirini tutmadğında), havayolları şirketi, kart sahibi hakkında ilave bilgiler ile fotokopi de isteyebilir. Karşılaştırma sonrası bu tür bilgiler sistemden hemen silinir.

8. Trips.com.tr üzerinden bilet rezervasyonu yaptım. Ancak ödemeden önce satış işlemi gerçekleşmedi. Nedenini bilmiyorum, bu durumda ne yapabilirim?

Rezervasyon hatası, sizin seçtiğiniz tarifenin sizden önce şirketin bir başka müşterisi tarafından satın alınması durumunda meydana gelebilir. Sistem, belli bir süre sonra yenilenir. Rezervasyon yapmayı tekrar denemenizi ve ödemeyi bir kadar geç, yarım saat sonra yapmanızı tavsiye edebiliriz.